Quote from sle:
Break-even of an option is not the same thing as implied move for a single day which you are going to delta hedge.
Let's say the weekly straddle is priced at 1.75% - since a straddle price is approximately 0.8 * volatility * sqrt(T), the average implied volatility is 0.0175/(0.8*sqrt(5/252)) = 15.5%. This "average" is a combination of 1 large event move and the regular volatility, which you can impute from longer-dated options (it's like 11% annualized). So, average_vol^2 = ((T-1)*regular_vol^2 + event_vol^2); rearranging it you can solve for the event vol, sqrt(((5/252)*.155^2 - (4/252)*.12^2)) = 1.57%.
You 83.5 calls should be worth very little even with the implied move, as an estimate, (0.16 * 0.4 * sqrt(4/252)) - log(83.50/82.92) * 0.5 = 0.0045, .45% * 82.92 = 0.35 cents.
PS. I am at the park walking the dogs, so calculations are a bit on the rough side, but should be ok.
PPS. the right way to calculate the implied move is to solve a system of two equations from two implied vols, but the rough calc above is good enough
OK ..... Thanks for the explanation. That's definitely beyond me at this time, but in the future I will look into it more.