Security A book value = 20
Current Market Value = 35
100 Participants
98 retail = 8 billion in cash (75% static) (25% volatile)
2 banks = 2 billion in cash (75% volatile) ( 25% static)
100 participants trade security A, @ 35
bank (a) buys 1000000 shares
bank (b) buys 1000000 shares
98 retail buys 2000000 shares = 20, 408 shares each
bank (a) buys from bank (b) @ 45 = 1,000,000 shares
bank (b) 10,000,000 profits
bank (a) holds 2,000,000 shares @ 45
bank (b) buys from bank (a) @ 55 = 2,000,000 shares
bank (a) 20,000,000 profits
retail buys from bank (b) 2,000,000 shares @ 55
bank (a) & bank (b) no security exposure to security A
bank (a) & bank (b) short security A, through shares/options
security A plummets to 35
retail has 40,000,000 in losses
bank (a) & bank (b) 40,000,000 in profits plus 30,000,000 in profits form the trend sales to each other
bank (a) & bank (b) pay out bonus of 7,000,000 to its top echelon
retail sits on 110,000,000 - 70,000,000 = 40,000,000 in losses
rinse & repeat