Hello,
I'm new to this forum, and new to options. I'm reading a book on options, but I am confused by something I am seeing in the market:
Current selling price of stock: $20
Strike price of stock: $24
Option expiration date: Jan 19, 2018
Price of put option (the "ask"): $0.90
My understanding of a put is this:
It gives you the right to sell the stock to the put issuer, at the strike price, on or before the expiration date.
Therefore, these numbers seem strange. It looks like I can do this:
Buy the puts from the put issuer: 100 shares x $0.90 each = $90.
Buy the actual shares on the market: 100 shares x 20 = $2000.
Immediately sell the actual shares to the put issuer: $24 x 100 = $2400.
Profit: $2400 - $2090 = $310.
This can't be. What am I missing? Maybe this is a mis-price and will self-adjust before market open on Monday?
I'm new to this forum, and new to options. I'm reading a book on options, but I am confused by something I am seeing in the market:
Current selling price of stock: $20
Strike price of stock: $24
Option expiration date: Jan 19, 2018
Price of put option (the "ask"): $0.90
My understanding of a put is this:
It gives you the right to sell the stock to the put issuer, at the strike price, on or before the expiration date.
Therefore, these numbers seem strange. It looks like I can do this:
Buy the puts from the put issuer: 100 shares x $0.90 each = $90.
Buy the actual shares on the market: 100 shares x 20 = $2000.
Immediately sell the actual shares to the put issuer: $24 x 100 = $2400.
Profit: $2400 - $2090 = $310.
This can't be. What am I missing? Maybe this is a mis-price and will self-adjust before market open on Monday?
Last edited: