Hello ,
I would like to know how the American options works.
for example:
If I bought 10 call options on the first of January for X at a price of $300. the Premium was $1. So I will pay $100 per option. And the strike price was set to $350. The expiration date of these options was on March first.
After two weeks the price of X rise to be $305. So is it possible to sell the options I bought before the expiration date and before the actual price of X dose not comes over than the strike price? Would my profit be as follow?
$5 * 100 * 10= 5000 --> Net-profit= 5000 â 1000= $4000
Thanks in advance
I would like to know how the American options works.
for example:
If I bought 10 call options on the first of January for X at a price of $300. the Premium was $1. So I will pay $100 per option. And the strike price was set to $350. The expiration date of these options was on March first.
After two weeks the price of X rise to be $305. So is it possible to sell the options I bought before the expiration date and before the actual price of X dose not comes over than the strike price? Would my profit be as follow?
$5 * 100 * 10= 5000 --> Net-profit= 5000 â 1000= $4000
Thanks in advance