Hello,
There seems to be an important thing I don't really understand when it comes to
ROI for a credit spread.
I have seen the below calculation example from a reliable source which leaves me
with this question I have. So the credit spread has a max profit of $40, Max Loss $162
and have a chance of winning of 70%
POM/% of winning: 70%
Max Profit: $40
Max Loss: $162
Days to expiration: 57
Now, this formula is used which I can read and I do understand the caculation "as it is written" below:
$40 Profit / $162 Margin = 24.5% ROI
24.5% ROI X 70% = 17.15% / 57 = 0.30% ROC
So the calculation tells that if we multiply 24.5% x 70% we get the actual ROI which is 17.15% as it is 70% chance of winning and divide that on 57 days to get how much this position earn per day which gives 0.30%.
This is what I don't understand. How can it be like that?
Question 1:
Is it true that 17.15% is what this position earn on average over say 10,100 or say 1000 trades?
Question 2:
This is the initial problem I stumble upon. 70% chance of winning means that we win 7 trades and loose 3 trades. If we for the example assume that we make Max win and Max loss.
Shouldn't the calculation be like this where we actually loose -$200 in the long run(10,100,1000 trades etc)?
Total Profit: 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ = $280
Total Loss: $160 + $160 + $160 = $480
SUM: $280 - $480 = -$200
There seems to be an important thing I don't really understand when it comes to
ROI for a credit spread.
I have seen the below calculation example from a reliable source which leaves me
with this question I have. So the credit spread has a max profit of $40, Max Loss $162
and have a chance of winning of 70%
POM/% of winning: 70%
Max Profit: $40
Max Loss: $162
Days to expiration: 57
Now, this formula is used which I can read and I do understand the caculation "as it is written" below:
$40 Profit / $162 Margin = 24.5% ROI
24.5% ROI X 70% = 17.15% / 57 = 0.30% ROC
So the calculation tells that if we multiply 24.5% x 70% we get the actual ROI which is 17.15% as it is 70% chance of winning and divide that on 57 days to get how much this position earn per day which gives 0.30%.
This is what I don't understand. How can it be like that?
Question 1:
Is it true that 17.15% is what this position earn on average over say 10,100 or say 1000 trades?
Question 2:
This is the initial problem I stumble upon. 70% chance of winning means that we win 7 trades and loose 3 trades. If we for the example assume that we make Max win and Max loss.
Shouldn't the calculation be like this where we actually loose -$200 in the long run(10,100,1000 trades etc)?
Total Profit: 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ + 40$ = $280
Total Loss: $160 + $160 + $160 = $480
SUM: $280 - $480 = -$200
Last edited: