Can a kind soul please calculate how much collateral one needs for the following "Vertical Put Spread" trade:
Ticker=UVIX, ExpirationDate=2023-01-20, StrikeOfShortPut=9, StrikeOfLongPut=4,
and "Order type: Net credit" = $3.80
For example using these Bid/Ask data. Thx.
Ticker=UVIX, ExpirationDate=2023-01-20, StrikeOfShortPut=9, StrikeOfLongPut=4,
and "Order type: Net credit" = $3.80
For example using these Bid/Ask data. Thx.
