The break-even is $ 62.70, calculated thus;Quote from skaranam:
On Friday AAPL closed at $76.30.
JAN 07 $75 CALL - $15.10
JAN 07 $75 PUT - $10.80
$ 75 + (76.30-75.00)/2 = $ 75.65
$ 75.65 â ($ 15.10 + $ 10.80)/2 = $ 62.70
*******
To run a practical example;
At underlying $ 62.70 the loss on the long stock will be ($ 76.30 - $ 62.70)= $ 13.60
At underlying $ 62.70 the loss on the short straddle will be ($ 75.00 â (15.10+10.80)= $ 12.30
The combined loss at $ 62.70 will be (13.60+12.30) = $ 25.90
And the premium received was (15.10+10.80) = $ 25.90
$ 62.70 = break-even ?
*******
It's the same as buying 100 shares and selling 2 Calls to replicate a short straddle. You need to divide the premium received by 2 in order to arrive at the premium (and break-even points) per straddle.

