If your portfolio is fairly diversified then you could buy Mar 08 1450 puts for about 55.00. Let's suppose that the beta of your portfolio with respect to SPX is 1.2. So the adjusted value is $500,000*1.2=$600,000. The value of 1 SPX contract is 1450*100=145,000. So, 600,000/145,000=4.14 or 4...